Objawy - cisnienie-tetnicze

Ciśnienie tętnicze

objawy.org.pl
ciśnienie tętnicze


Optymalne ciśnienie tętnicze człowieka wynosi 120/80 mm Hg. Oczywiście wynik zależny jest od wielu czynników jak choćby wiek, płeć, dieta, poziom cholesterolu, zażywane leki czy przebyte choroby oraz od stopnia w jakim jesteśmy narażeni na stres.

Ciśnienie tętnicze powinno się mierzyć na prawym przedramieniu u osób leworęcznych i na lewym u praworęcznych.

Pomieszczenie, w którym przeprowadzany jest pomiar ciśnienia powinno być wyciszone, a pozycja osoby badanej siedząca, bądź ewentualnie leżąca. Zanim nastąpi dokonanie pomiaru, należy odczekać 3-5 minut, przy większym wysiłku fizycznym ok. 15-20 minut. Ręka natomiast nie powinna być trzymana w powietrzu. Należy ją oprzeć o podłoże. Przed pomiarem nie powinno się spożywać kawy i palić papierosów. 

Po zmierzeniu ciśnienia możemy się dowiedzieć od osoby badającej, że mamy nadciśnienie, bądź niedociśnienie. Co to oznacza dla nas i naszego zdrowia?

Niedociśnienie objawia się oprócz  niską wartością ciśnienia krwi zmęczeniem, sennością, często bólami głowy, brakiem koncentracji, czy zawrotami głowy. Jednak stan ten nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia i życia.

nadciśnienie tętnicze często przebiega bez szczególnych objawów. Są to głównie: bóle głowy, nadpobudliwość, bezsenność czy uczucie kołatania serca. Przyczyny nadciśnienia są zawsze gruntownie badane, bo jest to przyczyna wielu schorzeń, np. nerek, wątroby.


Pozostałe tematy: