Objawy - cisnienie-tetnicze

Ciśnienie tętnicze

objawy.org.pl
ciśnienie tętnicze - leczenie

 

Kiedy powinniśmy się martwić wynikiem pomiarów ciśnienia naszej krwi? Otóż prawidłowe ciśnienie człowieka waha się od 120 do 129 dla ciśnienia tętniczego rozkurczowego oraz 80-84 dla ciśnienia rozkurczowego. Ciśnienie 140-159 skurczowe i 90-99 rozkurczowe oznacza nadciśnienie o łagodnym przebiegu. Powyżej tych wartości nadciśnienie przybiera bardziej niebezpieczny przebieg. Ciężkie nadciśnienie tętnicze to ok. 180/110 mm Hg.


nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie jest chorobą spowodowaną wieloma czynnikiami takimi jak stres, otyłość, czy duża zawartość soli w pożywieniu. Aby uchronić się od tego schorzenia, wystarczy zmienić swój dotychczasowy tryb życia. Należy przede wszystkim przejść na zdrową dietę bogatą w warzywa, a ubogą w sól, która jest jedną z podstawowych przyczyn powstawania nadciśnienia.

Warto także pomyśleć o ruchu fizycznym. Może to być zarówno basen, 40-minutowa gimnastyka, czy jogging. Definitywnie należy zerwać z wszelkimi nałogami jak palenie papierosów, picie alkoholu (nawet w małych ilościach, zwiększa poziom ciśnienia tętniczego krwi) czy picie kawy. Pamiętajmy także o odpowiedniej liczbie odpoczynku, przy jednoczesnym zminimalizowaniu poziomu źródeł stresu.


Pozostałe tematy: