Objawy - cisnienie-tetnicze

Ciśnienie tętnicze

objawy.org.pl
Ciśnienie tętnicze


Prawidłowe ciśnienie ma niecała połowa Polaków. Niestety, wielu z nas lekceważy informację o nieprawidłowym ciśnieniu krwi, być może dlatego właśnie, że jest ono tak powszechne. Nie znaczy to jednak, że nie jest dla nas niebezpieczne – zawsze należy je skonsultować z lekarzem, a także dołożyć wszelkich starań aby powróciło do normy.

cisnienie-tetnicze-1Ciśnienie tętnicze – co to takiego?

Ciśnieniem tętniczym nazywamy nacisk, jaki wywiera krew na ścianki tętnic. Mówimy o ciśnieniu skurczowym i rozkurczowym. Podział ten związany jest z pracą serca. W momencie gdy kurczy się ono, napełniając krwią tętnice, ciśnienie jest wyższe. Nazywamy je skurczowym lub górnym. Gdy serce jest w fazie rozkurczu, a ciśnienie jest niższe, mówimy o ciśnieniu rozkurczowym (dolnym). Idealne ciśnienie to 120/80 mmHg, czyli milimetrów słupa rtęci. Rzadko się jednak zdarza, jeśli już to u osób młodych. Nieznaczne odchylenia od normy nie są zbyt niebezpieczne, należy jednak obserwować, czy się nie pogłębiają.

 

Choroby układu krążenia są największym mordercą na świecie. Niestety, jest to morderca, który doskonale się maskuje. Często pierwszy objaw choroby to... śmierć. Zrób Domowy Test i przekonaj się, czy w Twojej piersi nie tyka bomba zegarowa.

Test Domowy możesz kupić i wykonać zupełnie anonimowo w zaciszu własnego domu. Profesjonalne kardio-testy medyczne, dostępne do tej pory jedynie w specjalistycznych laboratoriach teraz możesz wykonać we własnym domu. Nareszcie jest to możliwe!

Nie trać czasu na stanie w kolejkach do kardiologa. Pierwszą Diagnostykę przeprowadź bezpiecznie w domu, wykonując Test Domowy.

Dowiedz się więcej...

 

Jak mierzyć ciśnienie krwi?

Ciśnienie tętnicze mierzymy za pomocą ciśnieniomierza. Obecnie do wyboru mamy różne modele – mechaniczne, półmechaniczne i automatyczne; zakładane na ramię lub nadgarstek. Obsługa ciśnieniomierza nie jest trudna, spokojnie pomiaru możemy dokonać samodzielnie w domu. Warto również umieć zbadać tętno. Prawidłowe to około 60 – 80 na minutę. Aby je zmierzyć, wyczuwamy puls, najlepiej na nadgarstku lub szyi, trzema palcami (drugim, trzecim i czwartym). Przyspieszone tętno może świadczyć o chorobie, ale także o stresie lub niedawnym wysiłku fizycznym.

Nieprawidłowe ciśnienie tętnicze


Wartość ciśnienia tętniczego zależna jest od bardzo wielu różnych czynników. Zmienia się wraz z wiekiem, ogólną kondycją organizmu. Jest też bardzo wrażliwe na stres, który potrafi je znacznie podnieść, a także na infekcje, szczególnie te, podczas których gorączkujemy. Te chwilowe, wywołane czynnikami zewnętrznymi zmiany nie są niczym niepokojącym, stanowią naturalną reakcję organizmu. Jednak kiedy ciśnienie przez długi czas pozostaje nieprawidłowe, są powody do niepokoju i należy o takiej sytuacji poinformować lekarza. Szczególnie niebezpieczne jest nadciśnienie tętnicze. Może ono doprowadzić m.in. do powstania miażdżycy, a także zwiększyć ryzyko zawału serca. Bardzo groźne jest także dla kobiet w ciąży i płodu. Przyczyną nadciśnienia może być niezdrowy tryb życia: dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, brak aktywności fizycznej, nadużywanie papierosów i alkoholu. Z takim trybem życia związana jest też otyłość, która bardzo niekorzystnie wpływa na nasze ciśnienie. Kiedy ciśnienie tętnicze jest zbyt niskie dokucza nam senność, zmęczenie, osłabienie, niekiedy omdlenia. Dolegliwości te najczęściej pojawiają się rano. Nie są tak niebezpieczne jak nadciśnienie tętnicze, mogą jednak być uciążliwe, zwłaszcza dla osób starszych. Aby uregulować swoje ciśnienie krwi stosuje się zgodnie z zaleceniem lekarza środki farmakologiczna, a także przestrzega się odpowiedniej diety i prowadzi zdrowy tryb życia.


Pozostałe tematy: